Kołatek domowy Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Kołatek domowy

Szkodnik najczęściej występuje w drzewie iglastym. Owady atakują najczęściej sosnę, świerki rzadziej modrzewie i inne iglaki. Dorosłe osobniki jak i larwy żerują najczęściej w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.


Czym jest kołatek domowy?

Kołatek domowy to najpowszechniejszy w Europie przedstawiciel rodziny kołatkowatych.

Gdzie występuje kołatek domowy

Kołatek domowy jest pospolity w całej Europie, która jest jego ojczystym kontynentem. Z Europy kołatek domowy zawleczony został do Ameryki Północnej, południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Kołatek domowy obok spuszczela pospolitego jest najgroźniejszym szkodnikiem drewnianych elementów budynków i całych budowli drewnianych. Wymagania kołatka domowego co do temperatury i wilgotności różnią się względem spuszczela. Dzięki temu owady te nie stanowią dla siebie wzajemnej konkurencji i niszczą drewno znajdujące się w odrębnych częściach budynków.

Kołatek domowy szczególnie często występuje w pomieszczeniach piwnicznych i nie ogrzewanych lub niedogrzanych pomieszczeniach mieszkalnych w których panuje podwyższona wilgotność powietrza, kościołach i skansenach. Kołatek domowy to wyjątkowo groźny szkodnik rzeźb, ram, obrazów, mebli i wyrobów wikliniarskich. Kołatek domowy zasiedla drewno od kilkuletniego do bardzo starego liczącego nawet 500 lat. Kołatek domowy jest najgroźniejszym szkodnikiem zabytków drewnianych. Kołatek domowy występuje głównie w budynkach. Ze względu na dużą wrażliwość na mrozy rzadko występuje na zewnątrz budynków. Kołatek domowy żeruje głównie w bielu twardziel narusza jedynie wtedy, gdy znajduje się ona w pobliżu bielu.

Jak wygląda kołatek domowy ?

Chrząszcze kołatka domowego są brązowe. Mają one od 3 do 4 milimetrów długości. Przedplecze kołatka domowego  jest charakterystycznie urzeźbione. Zakrywa ono głowę tego owada. Pokrywy skrzydłowe kołatka domowego  pokryte są zagłębieniami w kształcie ułożonych w regularne szeregi kropek.

Rozwój kołatka domowego

Jaja kołatka domowego składane są przez samice grupami lub też pojedynczo w otworach wylotowych chrząszczy lub w szparach drewna. Larwy  wylęgają się z jaj kołatka domowego po około 2 lub 3 tygodniach. Czas po którym larwy wylęgają się z jaj kołatka domowego uzależniony jest od temperatury i wilgotności. Larwy kołatka domowego są białe i łukowato wygięte. Głowa kołatka domowego jest wyraźnie ciemniejsza od reszty ciała i dobrze wyodrębniona. Larwy kołatka domowego dorastają do 6 milimetrów długości. Larwy kołatka domowego drążą swoje chodniki w płaszczyźnie rocznych przyrostów. Chodniki larwalne kołatków domowych drążone są w płaszczyźnie rocznych przyrostów. Szerokość drążonych przez larwy kołatka domowego chodników zwiększa się w miarę wzrostu larw.

Początkowo chodniki larwalne kołatka domowego mają 1/3 milimetra średnicy, a przed przepoczwarzeniem 2 milimetry średnicy. Żerowisko kołatka domowego zapełnione jest odchodami larw i mączką drzewną. Długość rozwoju larw kołatka domowego uzależniona jest od temperatury i wilgotności. Trwa on od roku do 7, a nawet więcej lat. W sprzyjających warunkach w tym samym drewnie zeruje wiele pokoleń kołatka domowego aż do całkowitego zniszczenia fragmentu drewna.


Ocena: 5/5 - 170