Kurtek mniejszy Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Kurtek mniejszy

Kurtek mniejszy (Molorchus minor) to chrząszcz zaliczany do rodziny kózkowatych występujący w Europie środkowej, północnej oraz na Syberii. Szkodnik ten przypodobał sobie lasy iglaste ale występuje także w lasach mieszanych.


Czym jest kurtek mniejszy?

Kurtek mniejszy (Molorchus minor) to chrząszcz zaliczany do rodziny kózkowatych występujący w Europie środkowej, północnej oraz na Syberii. Szkodnik ten przypodobał sobie lasy iglaste ale występuje także w lasach mieszanych.

Morfologia - wygląd kurtka mniejszego

Kurtek mniejszy ma od 6 do 16 milimetrów długości. Charakterystycznymi cechami kurtka mniejszego są skrócone pokrywy skrzydłowe i zgrubiałe uda. Czułki kurtka mniejszego są długie i cienkie. Czułki samców kurtka mniejszego są dłuższe niż w przypadku samic. Pozwala to na łatwe rozróżnienie płci osobników kurtka mniejszego. Kurtek mniejszy bardzo dobrze lata co pozwala mu skutecznie uciekać przed napastnikami.

Gdzie występuje kurtek mniejszy

Kurtek mniejszy występuje w iglastych i mieszanych lasach Środkowej i Północnej Europy i na Syberii. Osobniki dorosłe kurtka mniejszego pojawiają się od maja do lipca. Kurtek mniejszy to chrząszcz liczny i pospolity.

Rozwój i żerowanie kurtka mniejszego

Chrząszcze kurtka mniejszego pojawiają się w maju. Ich pożywieniem jest nektar i pyłki baldaszkowatych i różowatych. Kopulacja kurtka mniejszego najczęściej odbywa się na cienkich gałęziach świerków i innych drzew iglastych. Po kopulacji, samice kurtka mniejszego składają jaja w szczelinach kory. Larwy kurtka mniejszego żerują pod korą ściętych lub przynajmniej uszkodzonych gałęzi świerków. Preferują świerki młode lub w średnim wieku. Czasami larwy kurtka mniejszego rozwijają się również w jodle, sośnie, cyprysie i modrzewiu. Drążą tam kręte korytarze wypełnione drobnymi trocinkami. Po przezimowaniu larwy kurtka mniejszego zaczynają drążyć chodniki w bielu w którym drążą je aż do lata. Latem larwy kurtka mniejszego sporządzają kolebki poczwarkowe. Późnym latem lub na początku jesieni następuje przepoczwarzenie się larw kurtka mniejszego w osobniki dorosłe. Osobniki dorosłe kurtka mniejszego zimują w kolebkach poczwarkowych aż do wiosny następnego roku. Czasami zdarza się, że osobniki dorosłe kurtka mniejszego pojawiają się wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza osobników, które znajdowały się w drewnie które z jakiegoś powodu znalazło się w wysokiej temperaturze.

Szkody wyrządzane przez kurtka mniejszego - zniszczenia drewna

Kurtek mniejszy dobija drzewa uszkodzone i osłabione. Powoduje obniżanie jakości surowca przeznaczonego do produkcji kopalniaków i słupów.

Zapobieganie pojawieniu się kurtka mniejszego

Kurtek mniejszy zaliczany jest do gatunków owadów żerujących w nieokorowanym drewnie. W związku z tym skuteczną profilaktyką zapobiegającą jego pojawieniu się jest używanie wyłącznie okorowanego drewna.

 

 

 


Ocena: 5/5 - 145