Kózkowate Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Kózkowate

Owady należące do rodziny kózkowatych żerują w drewnie za równo iglastym jak i liściastym. Bytują one w zdrowych jak i martwych drzewach, próchniejących balach i pniakach, ale co najistotniejsze atakują też wyrobione wysuszone drewno.


Wygląd zewnętrzny

Chrząszcze należące do tej rodziny są średnich lub dużych rozmiarów (0,4 - 5 cm). Cechuje je przede wszystkim wydłużony kształt ciała i bardzo długie, zwykle przekraczające połowę długości ciała czułki. Czasami czułki bywają nawet dwu lub 3-krotnie dłuższe niż całe ciało owada. Czułki te są zazwyczaj nitkowate lub paciorkowate, owłosione i składają się z 11, wyjątkowo 12 członów.

Osobniki posiadają dość dużą, wyraźnie odznaczającą się głowę, która ustawiona jest prostopadle lub pod lekkim skosem do osi ciała. Pokrywy skrzydeł są skórzaste i od nasady zwężają się ku tyłowi, pokrywając cały odwłok (u nielicznych gatunków są lekko skrócone).

Nogi kózek są również wydłużone, a na goleniach znajdują się charakterystyczne dwa kolce tzw. ostrogi. Ubarwienie jest bardzo zróżnicowane, a tworzą je krótkie włoski pokrywające ciało. U większości gatunków bardzo łatwo odróżnić samca od samicy na przykład po zabarwieniu różnych części ciała.

Jaja kózek są owalne lub wrzecionowate. Ich wielkość  zależy od gatunku i waha się od 1 do 5 mm . Mają one barwę białawą, mleczno-kremową bądź żółtawą.

Walcowate larwy posiadają miękkie, słabo schitynizowane ciało, wydłużone, z przodu szersze. Barwa ciała bywa biała, kremowa lub żółtawa, z wyjątkiem ciemnej ?główki?(puszki głowowej). Stadia larwalne mają ciało pokryte włoskami lub szczecinkami. Posiadają one aparat gryzący z bardzo silnymi żuwaczkami. Poczwarka jest typu wolnego, brunatna lub brązowawa.

Przykłady najgroźniejszych gatunków to:

spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus)
brodziej próchnik  (Ergates faber)
zagwoździk fioletowy (Callidium violaceum)
zmorsznik czerwony (Leptura rubra)
szczapówka bruzdkowana (Asemum striatum)
wykarczak sosnowiec (Arhopalus rusticus)

Zwalczanie

W walce z ksylofagami stosowane są najczęściej:

metoda termiczna
dezynsekcja za pomocą fal mikrofalowych - drewno nagrzewane jest do temperatury 55°C, która jest zabójcza dla insektów

metoda chemiczna
zastosowanie fumigantów do gazowania porażonych obiektów, pomieszczeń lub pod folią całych budynków

Profesjonale, skuteczne zwalczanie szkodników drewna,
dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów
tel: +48 (22) 29 94 410

CORNECO- Profesjonalne, skuteczne zwalczanie szkodników drewna, owadów żerujących w drewnie, dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów - zwalczanie tzw. "korników"