Zmorsznik krwisty Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Zmorsznik krwisty

Zmorsznik krwisty jest gatunkiem drewnożernego chrząszcza. Zmorsznik krwisty występuje na terenie niemal całej Europy, Kaukazu, Zakaukazia i środkowej Syberii. Zmorsznik krwisty wyrządza poważne szkody techniczne w drewnie.


Zmorsznik krwisty - Szkodnik Techniczny Drewna

Zmorsznik krwisty jest gatunkiem drewnożernego chrząszcza.

zmorsznik krwisty

Zmorsznik krwisty (Anastrangalia sanguinolenta)

Zmorsznik krwisty występuje na terenie niemal całej Europy, Kaukazu, Zakaukazia i środkowej Syberii. Na terenie Polski zmorsznik krwisty występuje głównie w górach oraz na pogórzu znajdujących się w południowej części kraju. Jedynie sporadycznie spotykany jest on w pozostałych częściach Polski.

Czym żywi się zmorsznik krwisty?

Zmorsznik krwisty żeruje w drzewach iglastych takich jak jodły, świerki i sosny. Szczególnie często atakowane są przez niego młode drzewa, które zostały uszkodzone na przykład przez pożar.

Jak wygląda zmorsznik krwisty - morfologia owada

Zmorsznik krwisty ma od 8 do 13 milimetrów długości. Szerokość jego przedplecza jest taka sama jak jego długość. U góry pokryte jest ono żółtawymi włoskami. Pokrywy samców lekko błyszczące, zółtobrunatne lub żółte. Na zewnętrznych końcach bocznych krawędziach oraz epipleurach są one czarne. Pokrywy samic są czerwone i matowe.

Larwy zmorsznika krwistego mają do 25 milimetrów długości. Na przedpleczu tych drewnożernych robaków znajdują się silne zmarszczki.

Rozmnażanie się i rozwój zmorsznika krwistego

Osobniki dorosłe zmorsznika krwistego pojawiają się od czerwca do sierpnia, ale najliczniejsze są  one w lipcu. Najczęściej zaobserwować je można na roślinach zielnych zaliczanych do rodziny baldaszkowatych, a także na materiale w którym odbywać się będzie rozwój larw. Jaja składane są przez samice w odziomkowych częściach słabych i obumierających drzew. Najczęściej w miejscach w których drewno kontaktuje się z ziemią. Żerowanie larw początkowo ma miejsce pod korą, a później w drewnie, gdzie wygryzane są przez nie owalne chodniki, które w swojej końcowej części mają 8 milimetrów długości. Chodniki te zapełnione są ubitymi trocinkami orz ekskrementami. Przepoczwarzenie ma miejsce na początku lata. Odbywa się ono w owalnej kolebce poczwarkowej mającej od 15 do 20 milimetrów długości. Kolebka ta zakładana jest na końcu chodnika larwalnego. Chrząszcze opuszczają kolebki poczwarkowe przez mające od 3 do 4 milimetrów średnicy otwory wylotowe. Cykl rozwojowy trwa dwa lata.

Szkody wyrządzane przez zmorsznika krwistego w drewnie

Zmorsznik krwisty wyrządza poważne szkody techniczne w drewnie. Co gorsza powoduje on niszczenie części drewna posiadających najwyższe wartości użytkowe.

 


Ocena: 5/5 - 145