Korniki w drewnie - jak zwalczyć? Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Korniki w drewnie
- jak zwalczyć?

Zwalczanie korników. Korniki (Scolytidae) to niewielkie chrząszcze o walcowatym kształcie ciała. Żerują w drewnie uszkadzając je. Jak pozbyć się "korników", jakie są preparaty na korniki oraz metody zwalczania szkodników drewna.


Spis treści

  1. Czy to są korniki
  2. Jak wyglądają korniki
  3. Czym są korniki
  4. wykrywanie korników
  5. jak zwalczyć "korniki"
  6. Metody zwalczania szkodników drewna

ZWALCZANIE KORNIKÓW

Zauważyłeś, że coś gryzie drewno? Twoje drewniane schody, podłogi a w meblach widać wiele dziurek i sieć dziwnych otworów? Słychać dziwne stukania, drążenia lub skrobania? Mączka z drewna wraz z larwami i ich odchodami sypie się z tuneli wydrążonych przez owady? Wiórki lub mączka drewniana pomieszane z odchodami larw wysypujące się z otworów ?

 korniki

Czy to są korniki?

To niestety nie są korniki (Ips typographus), ale inne owady często mylone właśnie z kornikiem drukarzem! Mogą to być takie owady jak Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum), Miazgowiec parkietowiec (Lyctus linearis Goeze), Zmorsznik czerwony (Stictoleptura rubra), Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum), Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus pectinicornis), Kołatek uparty, kołatek mieszkaniowy (Hadrobregmus pertinax, Anobium pertinax), Kopalinek (Rhyncolus culinaris Cerm.), Borodziej cieśla (Ergates faber L.), Kołatek domowy, kołatek wrężyk (Anobium punctatum), Spuszczel pospolity (Hylotrupes Bajulus L., Cerambycidae, Coleoptera) są to główne gatunki owadów (ksylofagów) uszkadzających i gryzących drewno.

Jak wyglądają Korniki?

korniki

Przyczyny pojawienia się korników w drewnie

To właśnie niewłaściwa impregnacja sprawia, że szkodniki techniczne drewna zagnieżdżają się w naszym dorobku. Impregnacja może być wykonywana różnymi preparatami, odpowiednio dobranymi do potrzeb obiektu i środowiska w którym musi zabezpieczać drewno przed insektami, grzybami i pożarem. Do metod impregnacji można zaliczyć dwie podstawowe: powierzchniową i głęboką. Do powierzchniowych zaliczyć można polewanie i malowanie. Do głębokiej zaś impregnację zanurzeniową, ciśnieniową, ciśnieniowo-próżniowa wykonywaną w autoklawie (specjalne urządzenie).

Czym są Korniki?

Korniki to rodzina Scolytidae - podzielić je można na dwie podrodziny Scolytinae - ogłodki i Ipinae - korniki właściwe. W naszym kraju spotykamy się z około 100 gatunkami tej rodziny. Kornikowate to niewielkie chrząszcze (od 1 do 8 mm wielkości), walcowaty kształt ciała, owalny, wydłużony niekiedy okrągławy, w odcieniach od brunatnej i pstrej do czarnej. Larwy korników są lekko łukowato zgięte z brunatną głową, białawe, beznogie. Poczwarka jest koloru białego na końcu odwłoka posiada dwa niewielkie wyrostki. Owady - Korniki żerują w połączeniach drewna i kory w miazdze i łyku. Głębokość na jaką penetrują drewno to 2 mm, są przyczyną obumierania drzew i drzewostanów, szczególnie drzew świerkowych, dlatego też są one poważnymi szkodnikami fizjologicznymi w leśnictwie.

Drążone przez Kornika specyficzne chodniki tworzą charakterystyczny dla tego rodzaju gatunku obraz żerowania. Połowa korytarzy umiejscowiona jest na powierzchni drewna druga część mieści się na wewnętrznej powierzchni kory. W związku z tym, iż zniszczenia wyrządzane przez Kornika Drukarza, a chodniki tworzone na drewnie nie penetrują w głąb pnia - nie wpływają znacząco na jakość tarcicy, dlatego że zewnętrzna część osuwana jest w toku obróbki mechanicznej. Jest to dowód na to, iż mitem są korniki w więźbie, dachu czy w meblach. Niemożliwe jest więc, aby u kogoś w domu zalęgły się korniki i gryzły drewno.

Wykrywanie korników w drewnie?

Odnosząc się do wiadomości należy pamiętać, by diagnozy szkodnika z którym mamy do czynienia wykonywał wykwalifikowany technik, który celnie rozpozna zagrożenia. Dzięki odpowiedniej ocenie można dobrać właściwą metodę walki ze szkodnikami drewna. Czasem do domowe metody walki z Ksylofagami są niczym "syzyfowe prace". A drewno z którego w szybki sposób nie zwalczy się owady niszczące je od środka staje się słabe, podatne na pożar i w efekciekonieczna następuje wymiana zainfekowanych elementów na nowe.

otwory po szkodnikach drewna

Gdzie mogą występować korniki?

W Polsce korniki żywią się głównie świerkiem pospolity i w takim drewnie występują. Mogą  też zasiedlić inne drzewa takie jak sosny, jodły, limby, modrzewie lecz jest to rzadko spotykane. Na terenach Polski korniki można spotkać w górach lub na terenach niektóych nizin (tereny Warmii i Mazur).

 

Jak zwalczyć korniki?

Istnieje kilka skutecznych metod zwalczania szkodników drewna, a ich użycie zależy od tego gdzie występuje problem. Szkodniki bardzo często występują w więźbie dachowej, drewnianych elementach konstrukcyjnych domów, drewnianych domach czy też drewnie kominkowym z którego to mogą one rozprzestrzenić się na drewniane elementy domu. 

drewno zniszczone przez korniki

Metody zwalczania szkodników drewna

Profesjonalne firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników drewna oferują klientom możliwość pozbycia się szkodników drewna poprzez fumigację obiektów zarażonych, żelowanie preparatem owadobójczym xilix-gel, wygrzewanie mikrofalami lub też iniekcję ciśnieniową drewna.

 

 zwalczanie korników

Masz problem ze szkodnikami drewna? Skontaktuj się z nami!

tel.: +48 (22) 29 94 410,
e-mail: biuro@corneco.pl

 

 


Ocena: 5/5 - 203