Metody zwalczania Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Metody zwalczania

Podstawę do zaplanowania metody zwalczania stanowi ustalenie składu gatunkowego owadów, które wyrządziły szkody. Posiadamy najnowsze metody zwalczania szkodników drewna.


Owady przyczyniające się do zniszczeń mogą zostać przywleczone z materiałem użytym do budowy, jednakże do ataku szkodników może również dość po kilku latach od zabezpieczenia drewna.

Skład gatunkowy owadów decyduje o czasie przeprowadzenia dezynsekcji drewna, najlepszą porą jest okres poprzedzający ruję owadów, w tym czasie larwy podchodzą pod powierzchnię drewna w celu przepoczwarzenia się. Zatem znajdują się w zasięgu działania impregnatów. Ponadto zabite zostają znajdujące się w kolebkach poczwarkowych chrząszcze, dzięki czemu nie ma możliwości zaatakowania innych elementów drewna.

Zewnętrzną oznaką żerowania w drewnie szkodników mogą być delikatne otwory wlotowe. Należy zwrócić uwagę na kształt i wielkość tych otworów, rozpoznanie gatunku owada na podstawie znajomości biologii pozwala stwierdzić, czy jest to szkodnik drewna przerobionego czy tez dostał się do drewna budowli przypadkowo.

W przypadku wystąpienia na elementach drewnianych spuszczela lub kołatka, ze szpar i otworów sypie się mączka, a nie kiedy wypadają larwy. Przy dużej infestacji owadów występuje charakterystyczny odgłos dobiegający z belek lub słupów drewnianych.


Ocena: 5/5 - 201