Materiał ten narażony jest na zniszczenia powodowane przez grzyby jak i owady. Szkodliwe gatunki owadów stanowią specyficzną grupę nazywaną fachowo ksylofagami.
Szczególnie dużą frakcję w jej obrębie stanowi rząd Coleoptera (chrząszcze). W przypadku chrząszczy żerujących w konstrukcjach budynku, bardzo trudno jest znaleźć żywe lub martwe osobniki, dlatego gatunek szkodliwy rozpoznajemy głównie po wielkości oraz kształcie otworów wylotowych (na powierzchni drewna) lub cech żerowisk (wygryzione tunele i chodniki wewnątrz drewna).
Aby poradzić sobie z niepożądanymi organizmami, dla ułatwienia wyboru odpowiedniej metody ich zwalczania, owady podzielono na kilka grup. Podział ten bierze pod uwagę głownie kryteriach ekologiczno-gospodarcze i opiera się na specyficznych właściwościach zasiedlonego drewna takich jak:
gatunek drewna (liściaste lub iglaste),
wiek drewna,
obecność lub brak kory,
stopień wilgotności,
warunki termiczno-wilgotnościowe pomieszczeń,
rozmiar powstałych uszkodzeń.
Niektóre gatunki owadów mogą należeć do dwóch lub trzech kategorii ze względu na ich specyficzną bionomię. Nie można ich zatem sztywno przyporządkować do obrębu jednej z ekonomiczno-gospodarczych grup.
Doskonałym przykładem takiego organizmu jest spuszczel pospolity zasiedlający leśne pniaki, gdzie nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla drzew. W momencie kiedy gatunek ten rozpocznie żer w przerobionym materiale oraz konstrukcjach budynków, powoduje bardzo duże straty, dlatego zaliczany jest do jednego z dwóch najgroźniejszych gatunków niszczących wyrobiony materiał w Polsce.
Kolejnym przykładem są Miazgowce niszczące całkowicie biel dębu, okrągły i przetarty surowiec na składowiskach oraz półprodukty: meble jak i elementy wystroju wnętrz (podłogi czy boazerie).