Skórnikowate Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Skórnikowate

Skórniki to szkodniki różnych materiałów pochodzenia od zwierzęcego: skóry, wełna, pióra i mięso, niektóre gatunki stanowią jednak zagrożenie dla drewna wyrobionego. Dorosłe larwy bowiem wchodzą w głąb drewna by się przepoczwarczyć.


Wygląd zewnętrzny

Skórniki to małe lub średniej wielkości (2-9 mm) owady, których ciało pokrywają włoski lub łuseczki. Są owalnego lub owalno podłużnego kształtu i barwy od czarnej przez ciemnobrunatną do brunatnej. Łuski lub włoski układają się w róznego rodzaju pstrokate desenie.

Na małej głowie ukrytej pod przedpleczem, owady posiadają czułki. W zależności od gatunku liczba członów na czułkach wynosi od 5 do 11 członów, z czego ostatnie trzy tworzą tzw. buławkę. Pod przedpleczem często pojawia się zagłębienia do ukrywania czułków.

Larwy skórników mają ciało bardzo silnie zwężające się ku dołowi, a ich ciało jest bardzo gęsto i różnorodnie owłosione.

Gatunkami powszechnie występującymi są:

skórnik natrupek  (Dermestes frischii)
skórnik słoniniec (Dermestes lardarius)

Zwalczanie

W walce z ksylofagami stosowane są najczęściej:

metoda termiczna
dezynsekcja za pomocą fal mikrofalowych - drewno nagrzewane jest do temperatury 55°C, która jest zabójcza dla insektów

metoda chemiczna
zastosowanie fumigantów do gazowania porażonych obiektów, pomieszczeń lub pod folią całych budynków

Profesjonale, skuteczne zwalczanie szkodników drewna,
dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów
tel: +48 (22) 29 94 410

CORNECO- Profesjonalne, skuteczne zwalczanie szkodników drewna, owadów żerujących w drewnie, dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów - zwalczanie tzw. "korników"