Ryjkowcowate Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Ryjkowcowate

Szkodliwość ryjkowców polega na tym że, wyrośnięte larwy przepoczwarczają się w kolebkach pod korą lub w drewnie w miejscu gdzie żerują.


Budowa zewnętrzna

Nazwa tej rodziny pochodzi od bardzo charakterystycznego aparatu gębowego owadów dorosłych. Jest on przekształcony w ryjek, który w zależności od gatunku ma różny kształt oraz długość. Po bokach ryjka znajdują się 6-11 członowe, kolankowato wygięte, buławkowate czułki. Zaś ciało osobników dorosłych jest bardzo silnie zesklerotyzowane, krępe, o owalnym lub lekko wydłużonym kształcie. Pokrywają je włoski bądź łuseczki.

Na  cylindrycznym bądź owalnym przedpleczu znajduje się często rowek służący do chowania ryjka. Pokrywy skrzydeł mogą przyjmować różne kształty i desenie za sprawą włosków lub łusek. Nogi u tej grupy owadów są bardzo silnie umięśnione z silnie rozbudowaną częścią udową.

U ryjkowców bardzo dobrze zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Wyrażony jest on różnymi szczegółami budowy morfologicznej. Samce zazwyczaj są mniejsze i ?szczuplejsze? od samic, posiadają też krótszy i bardziej urzeźbiony ryjek. Dodatkowo samce zaopatrzone są w kolce na końcach goleni. Wielkość tych chrząszczy waha się od 1 do 21 mm. 

Jaja są kulistego lub owalnego kształtu. Mają odcień kremowy bądź białawy. Larwy tych chrząszczy są krótkie, grube i łukowato wygięte. Barwa ciała zazwyczaj jest mleczno-kremowa, zielonka lub różowawa, nie one posiadają włosków na ciele. U postaci larwalnych widoczna jest bardzo wyraźna owalna brunatna głowa, która ustawiona jest pod skosem.

Co ciekawe 10-członowe larwy nie posiadają nóg. W ich miejscu wykształciły się guzki, służące do pełzania, które czasami pojawiają się też w części odwłokowej. 

Poczwarka typu wolnego ma kolor biały lub żółto-bursztynowy. Bardzo wyraźnie zarysowane są na niej części ciała przyszłego osobnika dorosłego jak ryjek, czułki czy odnóża.

Przedstawicielami szkodników drewna zaliczanych do rodziny ryjkowców są:

trzeń korowy (Cossonus parallelepipedus)
butwik owłosiony (Pselactus spadix)
króciec wielożerny (Stereocorynes truncorum)


Ocena: 5/5 - 236