Metoda chemiczna Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Metoda chemiczna

Powlekanie drewna płynnymi insektycydami badź wprowadzanie preparatu płynnego za pomocą nawiercania otworów i wstrzykiwania go ciśnieniowo (Iniekcja ciśnieniowa).


Powlekanie drewna płynnymi insektycydami:

Zainfekowane przez owady drewno powleka się (maluje) lub opryskuje insektycydem. Skuteczność dezynsekcji zależy przede wszystkim od przesycenia drewna preparatem oraz przenikania substancji toksycznej. Głębokość przenikania preparatu zależy od liczby zabiegów, powierzchni i stopnia uszkodzenia drewna przez owady.

Wnikanie substancji w gładkie i nie uszkodzone drewno jest słabsze niż w drewno silnie uszkodzone (spękania, otwory, fragmenty chodników larwalnych) np. Preparat wnika na gładkiej powierzchni kilka milimetrów, a na powierzchni zarażonej, preparat kanalikami potrafi dojść do głębokości kilku centymetrów.

W celu pełnej dezynsekcji elementów nie uszkodzonych niezbędne jest powlekanie (malowanie, opryskiwanie) co najmniej 5-7 krotne preparatem.
W przypadku elementów o uszkodzonej powierzchni i znacznym stopniu zarażenia drewna przez larwy wykonuje się 3-4 krotne powtarzanie zabiegu. Malowanie powierzchni daje największy efekt przy uprzednim ociosaniu zniszczonych elementów drewna .

Wprowadzanie preparatu płynnego za pomocą nawiercania otworów i wstrzykiwania go ciśnieniowo (Iniekcja ciśnieniowa):

Sposób ten stosuje się wtedy gdy dostęp do miejsca zaatakowanego jest trudny lub dostępna jest jedna strona konstrukcji. Ociosywanie drewna wtedy jest zbędne.

W belce lub słupie nawierca się otwory o równej średnicy i w tych samych odległościach od siebie. W wywierconych otworach montuje się specjalistyczne kołki (markery), którymi wtłaczany jest pod ciśnieniem preparat- insektycyd. Do wtłaczania używa się bardzo wydajnych pomp ciśnieniowych. Insektycyd wtłoczony pod odpowiednim ciśnieniem penetruje wewnątrz i rozprowadza się po całej powierzchni wewnętrznej drewna.

Ta metoda jest bardzo skuteczna i działa na dwa sposoby, niszczy szkodliwe owady i larwy oraz  działa jako impregnat drewna hamuje rozwój grzybów i pleśni. Jest bezpieczna dla ludzi mieszkających lub przebywających w danym pomieszczeniu.


Ocena: 5/5 - 108