Owady w drewnie Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Owady w
drewnie

Owady żerujące w drewnie. Infestacja drewna najczęściej następuje przez: spuszczela pospolitego lub kołatka domowego. Jego ochrona jest kluczowa i konieczna dla bezpieczeństwa konstrukcji.


Owady żerujące i nieszczące drewno

Występowanie owadów w drewnie

Bardzo często wiele osób budując swój dom lub remontując swoje mieszanie wykorzystuje do tego celu elementy wykonane z drewna. Problem pojawia się w momencie pojawienia się nieproszonych gości w wykorzystywanym drewnie.

Dlaczego właśnie insekt wybrał sobie ten kawałek drewna?

Podstawowym pytaniem jest jaki gatunek drzewa wykorzystujemy z racji, że nie każdy owad występuje we wszystkich odmianach drzew i często poszczególne grupy robaków wygrają drzewa spełniające ich wymagania. Znaczenie ma również wiek drzewa i fakt czy wykorzystywany przez nas element posiada korę.
Zapobieganie występowaniu szkodników, insektów w drewnie.
Najważniejsze jest przygotowanie drewna za pomocą odpowiednich środków; impregnatów - co pozwala na blokowanie dostępu do drewna takim owadom jak spuszczel pospolity lub kołatek domowy. Są to najgroźniejsze i najczęściej występujące w Polsce owady gryzące drewno.

Drewno, które jest już zainfekowane przez drewnojady może zostać oczyszczone za pomocą jednej z wielu metod:

iniekcja ciśnieniowa - metoda tępienia owadów za pomocą środków chemicznych nie zagrażających strukturze architektonicznej elementów poddawanych tej metodzie. Wprowadzenie odpowiednich środków pod ciśnieniem do wnętrza drewna co pozwala  usunąć insekty gryzące drewno.

mikrofale - metoda termiczna, nie mająca bezpośredniego wpływu na element drewniany. Doprowadza jedynie do jego rozgrzania dzięki czemu owady występujące wewnątrz są likwidowane przy temperaturze  >40o.

fumigacji - metoda polecana do usuwania szkodników drewna w dużych elementach ( kościołach drewnianych, domach, dachach ). Polega na zastosowaniu odpowiednich substancji gazowych pozwalających zwalczać  drewnojady. Kluczowe jest jednak zabezpieczenie danego budynku i zapewnienie bezpieczeństwa.

Jakie owady najczęściej żerują w drewnie?

Kluczowe podczas wykonywania powyższych procesów jest przeprowadzenie odpowiedniego monitoringu i zidentyfikowanie z jakim szkodnikiem mamy do czynienia. Dostosowanie odpowiednich środków jest istotne, aby osiągnąć 100% skuteczność działania.

 

TAGI: owady żerujące w drewnie, corneco.pl, robaki i larwy w drewnie, robaki szkodniki drewna, owady żyjące w drewnie, larwy w drewnie,


Ocena: 5/5 - 148

Zwalczanie

W walce z ksylofagami stosowane są najczęściej:

metoda termiczna
dezynsekcja za pomocą fal mikrofalowych - drewno nagrzewane jest do temperatury 55°C, która jest zabójcza dla insektów

metoda chemiczna
zastosowanie fumigantów do gazowania porażonych obiektów, pomieszczeń lub pod folią całych budynków

Najpopularniejsze szkodniki
Spuszczel pospolity, Kołatek domowy, Kruszel czarny, Drwalnik paskowany, Stukacz świerkowiec, Miazgowiec parkietowiec, Kornik drukarz

Profesjonale, skuteczne zwalczanie szkodników drewna,
dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów
tel: +48 (22) 29 94 410

CORNECO- Profesjonalne, skuteczne zwalczanie szkodników drewna, owadów żerujących w drewnie, dezynsekcja drewnojadów, fumigacja ksylofagów - zwalczanie tzw. "korników"