Owady w drewnie szkodniki drewna Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Owady w drewnie
szkodniki drewna

Owady żerujące w drewnie. Infestacja drewna najczęściej następuje przez: spuszczela pospolitego lub kołatka domowego. Jego ochrona jest kluczowa i konieczna dla bezpieczeństwa konstrukcji. Szkodniki drewna stanowią duże zagrożenie.


Owady żerujące i nieszczące drewno - szkodniki drewna 

Występowanie owadów w drewnie

Bardzo często wiele osób budując swój dom lub remontując swoje mieszanie wykorzystuje do tego celu elementy wykonane z drewna. Problem pojawia się w momencie pojawienia się nieproszonych gości w wykorzystywanym drewnie.

Dlaczego szkodniki drewna wybrały sobie właśnie ten kawałek drewna?

Podstawowym pytaniem jest jaki gatunek drzewa wykorzystujemy z racji, że nie każdy owad występuje we wszystkich odmianach drzew i często poszczególne grupy robaków wygrają drzewa spełniające ich wymagania. Znaczenie ma również wiek drzewa i fakt czy wykorzystywany przez nas element posiada korę.


Zapobieganie występowaniu szkodników, insektów w drewnie.

Najważniejsze jest przygotowanie drewna za pomocą odpowiednich środków; impregnatów - co pozwala na blokowanie dostępu do drewna takim owadom jak spuszczel pospolity lub kołatek domowy. Są to najgroźniejsze i najczęściej występujące w Polsce owady gryzące drewno.

Drewno, które jest już zainfekowane przez drewnojady może zostać oczyszczone za pomocą jednej z wielu metod:

iniekcja ciśnieniowa - metoda tępienia owadów za pomocą środków chemicznych nie zagrażających strukturze architektonicznej elementów poddawanych tej metodzie. Wprowadzenie odpowiednich środków pod ciśnieniem do wnętrza drewna co pozwala  usunąć insekty gryzące drewno.

mikrofale - metoda termiczna, nie mająca bezpośredniego wpływu na element drewniany. Doprowadza jedynie do jego rozgrzania dzięki czemu owady występujące wewnątrz są likwidowane przy temperaturze  >40o.

fumigacji - metoda polecana do usuwania szkodników drewna w dużych elementach ( kościołach drewnianych, domach, dachach ). Polega na zastosowaniu odpowiednich substancji gazowych pozwalających zwalczać  drewnojady. Kluczowe jest jednak zabezpieczenie danego budynku i zapewnienie bezpieczeństwa.

Jakie Szkodniki drewna najczęściej żerują w drewnie?

Kluczowe podczas wykonywania powyższych procesów jest przeprowadzenie odpowiedniego monitoringu i zidentyfikowanie z jakim szkodnikiem mamy do czynienia. Dostosowanie odpowiednich środków jest istotne, aby osiągnąć 100% skuteczność działania.

 

TAGI: owady żerujące w drewnie, corneco.pl, robaki i larwy w drewnie, robaki szkodniki drewna, owady żyjące w drewnie, larwy w drewnie,


Ocena: 5/5 - 150