Szkodniki drewna Zwalczanie Szkodników Drewna tło

Szkodniki drewna

Szkodniki drewna stają się coraz popularniejszych problemem wielu osbób. Ale czym tak naprawdę są szkodniki drewna, skąd się biorą i jak się ich pozbyć. Więcej o szkodnikach drewna w naszym artykule.


Szkodniki drewna

Drewno to materiał konstrukcyjny używany przez ludzi od wielu lat. Niestety jest on narażony na wiele czynników, które mogą doprowadzić do jego uszkodzeń a nawet zniszczenia. Jednym z takich czynników są owady zwane szkodnikami drewna, które mogą przysporzyć dużych problemów, ponieważ w bardzo szybkim tępię niszczą drewniane elementy różnych konstrukcji.

Dlaczego szkodniki atakują drewno?

Drewno spełnia bardzo ważną rolę w bytowaniu i rozwoju szkodników drewna zapewniając im schronienie, pożywienie oraz miejsce do rozmnażania się. Bardzo często zdarza się, że szkodniki drewna atakują drewno, które wykorzystywane jest jako elementy konstrukcyjne, budowlane lub stosowane jest w przemyśle (palety, drewniane skrzynie, meble). Nieodpowiednio zabezpieczone drewno jest dla owadów łatwym celem i mogą one rozprzestrzenić się w bardzo szybkim czasie na pozostałem elementy drewniane, które do tej pory nie zostały zaimpregnowane.

Jakie uszkodzenia mogą spowodać szkodniki drewna?

Szkodniki drewna to specyficzna grupa owadów, która niszczy drewno stopniowo zaczynając od małych dziur wgryzając się w drewno. Szkody wyrządzane na samym początku nie są wielkie, ale z czasem mogą doprowadzić drewno do całkowitego zniszczenia. Drewno zaatakowane przez szkodniki z czasem traci swoje właściwości i może stanowić duże zagrożenie, jeśli jest wykorzystywane w konstrukcjach drewnianych takich jak dachy, poddasza czy też drewniane domy.

zniszczone drewno, szkodniki drewna

Jakie drewno atakują szkodniki drewna?

Szkodniki drewna to owady atakujące najróżniejsze rodzaje drewna bez znaczenia na jego rodzaj. Mogę one zasiedlać takie drewno jak:

  • żywe drzewa rosnące w lasach,
  • drzewa ścięte, przewrócone, rozkładające się,
  • drewno przygotowane do obróbki składowane w tartakach i magazynach
  • drewno przetworzone takie jak, deski, belki, murłaty, krokwie, meble, parkiety drewniane, podłogi wykonane z drewna, 
  • drewno wykorzystane w konstrukcjach: więźbę dachową, belki wspierające elementy domu, poddasza, całe drewniane domy,

Każde szkodniki drewna zazwyczaj wybiera inne miejsca do zasiedlenia, ale często pojawiają się w większości z wymienionych miejsc. Najczęściej spotykanymi szkodnikami w w/w miejscach są miazgowce oraz szkodniki takie jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy.

Jak rozpoznać obecność szkodników drewna?

Bytowanie szkodników drewna można zaobserwować w momencie pojawienia się małych otworów wylotowych po szkodnikach lub uszkodzenia elementów drewnianych. W wewnątrz domu często można usłyszeć żerowanie drewnojadów ale wymaga to przysłuchania się a czasem nawet użycia sprzętu do nasłuchiwania. Ważnym elementem w diagnozowaniu występowania szkodników drewna są regularne jego przeglądy.

Jakie szkodniki atakują drewno?

Do najczęściej spotykanych szkodników drewna można zaliczyć owady takie jak:

 Szkodnik drewna kołatek domowy

Skąd biorą się szkodniki drewna?

Szkodniki drewna to owady, które rozprzestrzeniają się przelatując z jednego drewna do drugiego w okresie rozmnażania się. W ten sposób są w stanie zaatakowac wiele elementów drewnianym w krótkim czasie i rozprzestrzenić się na najbliższe drewno.

Skąd szkodniki drewna w elementach drewnianych domu ?

(więźbie dachowej i belkach)

Drewnojady w elementach drewnianych domu to częsty problem w ostatnich czasach, a spowodowany jest on nienależytym zabezpieczeniem drewna lub też brakiem wiedzy o ich istnieniu. Szkodniki drewna moga dostać sie do drewnianych elementów domu na jeden z poniższych sposobów:

  • Są one dostarczane z tanim drewnem konstrukcyjnym, które jest nie należycie zabezpieczone,
  • Zasiedlają drewno, które już służy jak konstrukcyjne przechodząc z pobliskiego drewna (drzewa, drewno kominkowe, nowe elementy drewniane w których szkodnik został przyniesiony.) 
  • Przenoszą się ze starego drewna, ponownie wykorzystywanego do budowy,
  • Są przenoszone ze starymi drewnianymi meblami do domów i rozprzestrzeniają się na wszystkie elementy.

Jak pozbyć się szkodników drewna?

Istnieje kilka skutecznych metod zwalczania szkodników drewna. Podstawowymi metodami aktualnie stosowanymi do pozbycia się szkodników drewna są fumigacja oraz impregnacja drewna owadobójczymi impregnatami. Obie te metody ze względu na użycie niebezpiecznych substancji mogą być wykonywane tylko przez profesjonalne firmy mające certyfikat uprawniający do stosowania środków. Poza tymi dwiema stosowanymi metodami istnieją także inne takie jak iniekcja ciśnieniowa, Dezynsekcja beztlenowa AirMicro lub użycie mikrofal w dezynsekcji owadów drewna.

Szkodniki drewna zwalczanie

szkodniki drewna w domu

Poczytaj o metodach: 

 

 Masz problem ze szkodnikami drewna?  Bezpłatne konsultacje telefoniczne i oferta firmy.

Jak zabezpieczyć dom przed szkodnikami drewna?

Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na zabezpieczenie domu przed szkodnikami drewna to impregnacja drewnianych elementów. Ponadto należy pamiętać aby nie wprowadzać starego oraz zawilgoconego drewna do domów, ponieważ istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się owadów.

 


Ocena: 5/5 - 2